Avrupa’da Çocukların Futbol Oynama Şartları

ANASAYFA / Haberler / Avrupa’da Çocukların Futbol Oynama Şartları

Futbol dünyasının en tartışmalı yönlerinden biri de yurt dışında futbol oynamak isteyen reşit olmayanların durumu. Hiç şüphe yok ki, bu büyük çelişkilere ve bu makalenin yazarına göre çok fazla adaletsizliğe neden olan tartışmalı bir konu.

Ama adım adım ilerleyelim:

Avrupa'da Çocukların Futbol Oynama Şartları
Avrupa’da Çocukların Futbol Oynama Şartları

FIFA, bir küçüğü başka bir ülkede oynamaktan mahrum bırakarak ve önüne engeller koyarak neyi başarmak istiyor?

Futbol evrensel bir spordur, profesyonel bir futbolcu olarak kendiniz ve aileniz için şöhret, kişisel başarı ve para kazanırsınız. Profesyonel olmak bu hedefe ulaşmak için her şeyi riske atan Afrika, Güney Amerika ve Asya ülkelerinden gençler de dahil olmak üzere milyonlarca gencin hayalidir. Bu hayal, bu oyuncuları kendilerine bu fırsatı vermek için Avrupa’ya gönderen vicdansız ajanlar ve futbol okulları tarafından istismar edildi. Avrupa’ya getirilen bu çocuklar bu ülkelerde sokaklarda bırakılarak uyuşturucu veya fuhuş içine sürüklendiler. 

FIFA bu kaçakçılığı önlemek için nasıl hareket etti?

FIFA bu olaylardan sonra harekete geçmeye karar verdi ve 2009’da 18 yaşın altındaki oyuncuların transferini üç istisna dışında yasakladı (FIFA’nın Uluslararası Transfer Yönetmeliği Madde 19’da belirtildiği üzere ); çocuğun ebeveynlerinin futbolla ilgisi olmayan nedenlerle ülke değiştirmesi; transferin AB ülkeleri veya Avrupa Ekonomik Alanı arasında gerçekleştiğini ve oyuncunun 16 ile 18 yaşları arasında olduğunu; ya da oyuncunun ve varış kulübünün sınıra 50 kilometreyi aşmayan ülkelere ait olduğu.

Bu önlemler sorunu çözdü mü?

Aileleri tarafından yurt dışına terk edilme riski taşıyan çocukların sayısının azaltılmasına yardımcı oldu, ancak henüz bitmedi. Dünyanın önde gelen kulüpleri, yukarıdaki önlemlere aykırı olarak yabancı çocukları ülkeye getirmeye devam ediyor. Bazen bu kulüpler, FC Barcelona veya Atlético de Madrid’de olduğu gibi cezalandırılır, ancak bazı güçlü spor tesisleri düzeyinde, küçükler hala yeterli oyun kalitesine sahip değillerse kullanabilecekleri ve atabilecekleri ürünler olarak kullanılmaktadır. Ancak sorun daha sonra kaynaklar olmadan alt kategorideki diğer kulüplere aktarılır.

Ayrıca çevremizdeki aileleri ve çocukları bile etkileyen çatışmalar ortaya çıktı. FIFA, profesyonel futbol (maaş, sözleşme ve çok para getiren) ile amatör futbol (temel futbol olarak adlandırılır) arasında ayrım yapmaz, böylece topluluğumuzda yaşayan ve sadece futbol yoluyla oynamak ve eğlenmek isteyen küçükler resmi liglerde oynamak.

Yabancı kökenli bir çocuk olarak, İspanyol futbol liglerinde (ve dolayısıyla diğer Avrupa ülkelerinde) oynamak neredeyse imkansız görünüyor. Bir oyuncunun lisansını almak için bürokratik prosedürler çoğu durumda sonsuzdur, çünkü muhtemelen bir hata yapmak istemezler ve işlem yukarıdaki anlamda ve bir koruma olarak kabul edilir. Gerekli belgeler kapsamlıdır ve alındıktan sonra çeşitli derneklere (yerel, ulusal, çocuğun kökeni ve son olarak İsviçre, FIFA merkezi) aktarılır.

AB üyesi olmayan küçükler, beş yıldan fazla kesintisiz kalışlarını ve ailelerinin futbol hayatında onları takip ettikleri için taşınmadığını kanıtlamak zorundadır. Bu beş yılı ispatlayamayan reşit olmayanlar ve 10 yaşında gelen ve 15 yaşına kadar federal futbol antrenmanına erişimi olmayanlar ve ebeveynleriyle iş sözleşmesi olmayanlar var. Aynı durum, bir çalışma programı aracılığıyla İspanya’ya gelen ve sadece taban futbol takımında hobi olarak oynamak isteyen reşit olmayanlar için de geçerlidir.

Futbolun en üst organı olarak FIFA’nın çocuk kaçakçılığına karşı önlem alma hakkı olduğuna inanıyorum, ancak futbol, ​​aldatma veya istismar olaylarından kaçınmak için binlerce küçükle entegrasyon ve spora erişimi kısıtlamak için etkili bir araçtır. top ateşi ile sinekleri öldürmeye çalışmaktır. İspanya’da binlerce küçük insana zarar veren bir çözüm.

Bu kısıtlamalar yabancı çocuklar için yasal mı?

İsviçre merkezli FIFA gibi özel bir kurumun son sözü söylemesi, örneğin İspanya’ya okumak için gelen küçük bir yabancının tamamen yerel düzeyde futbol oynayıp oynamaması en azından şaşırtıcıdır.

Özel bir şahıs tarafından kabul edilen bir kanun, ulusal bir kanuna aykırı olamaz ve bu, tam da bu yönetmeliğe aykırıdır.

Ülkemizde futboldan sorumlu olan İspanyol Futbol Federasyonu, ana kuruluşu FIFA’nın kurallarına tabidir ve bu nedenle yukarıdaki kurallara uymayanlara oyuncu lisansı vermemesi normaldir. Ancak bu karar, bir yabancının profesyonel olmayan bir spor müsabakasına katılmasının tek şartının, Sporda Şiddet, Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı 19/2007 sayılı Kanun hükümlerine aykırıdır. 

Consejo Superior de Deportes (Spor Konseyi), RFEF’in, FIFA tarafından dikte edilen özel federal normlar ile İspanyol hukuk düzeninin normları arasındaki olası normatif çatışmalar karşısında her zaman eyalet düzenlemelerinin uygulanmasını seçmesi gerektiğini belirtmektedir.

Özetle, bir önceki paragrafta belirtildiği gibi, bir reşit olmayan kişinin eyalet kurallarına göre oynayabilmesi için İspanya’da yasal olarak ikamet ettiğini kanıtlaması yeterli olduğu söylenebilir.

Diyarbakır Futbol Okulu DİYARIN-TER Çocuğunuzun Avrupa’da Futbolcu Olmasına Olanak Sağlıyor.

Değerli ebeveynler, bu günkü makalemizde sizlere çocuklarınızın Avrupa’da futbol oynamasının zorluklarını ve şartlarını anlattık. Ne yazı ki bazı vicdansız futbol ajansları yada futbol okulları çocuklarımızı Avrupa’da futbol oynama vaadi ile kandırıp onları Avrupa’da suça itiyorlar. Diyarbakır futbol okulu olarak tüm gerekli evraklara ve lisanlara sahibiz. Sizde çocuğunuzun Avrupa’da futbol oynamasını istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.