Diyarbakır Spor Okulu

ANASAYFA / Haberler / Diyarbakır Spor Okulu

Diyarbakır Spor Okulu, genç spor tutkunlarını teşvik etmek ve profesyonel sporcuları desteklemek için sporla eğitimi bütünleştirme vizyonuyla kurulmuştur. 2020’de kurulan Diyarbakır Spor Okulu, yarının şampiyonları için mükemmel bir eğitim alanı oluşturmak için sporla eğitimi birleştiren Diyarbakır’daki tek kurumdur. Diyarbakır Spor Okulu, sadece sporu dahil etmek yerine, spor üzerine kurulu akademisyenlere sahip bir eğitim müfredatı sunar.

Diyarbakır Spor Okulu, çocuk sporculara spor taahhütleri etrafında inşa edilmiş özel bir akademik program sağlayan esnek bir eğitim müfredatı sunar . Öğrencilerimizi, 4. Sınıftan Mezuniyet Sonrasına kadar , akademisyenlerinden ödün vermeden sportif mükemmellik arayışlarını dengelemeleri için teşvik ediyor ve sağlıyoruz . 

Diyarbakır Spor Okulu‘nun spor programları, öğrenci-sporcuları en iyi şekilde Uzun Süreli Sporcu Gelişimi ilkelerine dayalı olarak geliştirmeyi ve akademik isteklerini kabul etmeyi ve karakter oluşturmayı amaçlamaktadır. Uzman antrenörlerden oluşan ekibimiz, spor bilimcileri tarafından, Uzun Süreli Sporcu Gelişimi ilkelerine dayanan çocuk sporcular için en uygun eğitimi ve rekabeti sağlamak için desteklenmektedir.

Geleneksel eğitim sistemi hem sporu hem de akademisyenleri dengeleyecek kadar esnek olmadığından, dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler çocuklarının sporda kariyer yapmalarına izin verme gibi zor bir kararla karşı karşıya. Bu, akademik niteliklerini olumsuz etkileyebilir veya onları spor hayallerini bırakmaya zorlayabilir. Diyarbakır’da bu sorunun kalıcılığını belirleyen Diyarbakır Spor Okulu, çocuklara spor tutkunlarını teşvik etmek ve profesyonel sporcuları desteklemek için spor ve eğitimi entegre etme vizyonuyla kuruldu.

Diyarbakır Spor Okulu
Diyarbakır Spor Okulu

Diyarbakır Spor Okulu İle Sporcu Gelişimi

Uzun Süreli Sporcu Gelişimi (LTAD) çerçevesi, öğrenci sporcular için en uygun spor geliştirme modeli olarak geniş çapta tanımlanmaktadır. LTAD, öğrenci-sporcu geliştirme ve her aşamada uygun rekabet seviyelerini belirleme etrafında sistematik, entegre bir sistemin kurulduğu pragmatik ve bilimsel bir yaklaşım sunar.

Diyarbakır Spor Okulu, bir LTAD modelindeki atlet merkezli, antrenör güdümlü ve spor bilimi destekli yaklaşımın, öğrenci sporcuların fiziksel aktivite ve spor katılımına ömür boyu katılımını geliştirmeye yardımcı olacağına ve geleceğin şampiyonlarını üreteceğine inanmaktadır.

Diyarbakır Spor Okulu‘ndaki LTAD modeli, 13 ila 19 yaşları arasındaki öğrenci-sporcuların ihtiyaçlarını karşılamak için üç ana aşamadan (Eğitmeyi Öğrenin, Eğitmeyi Öğrenin ve Rekabet için Eğitin) oluşur. Bu modelin temel ilkeleri şunları içerir:
 • Eğitim / rekabet planlamasında kronolojik yaştan ziyade gelişim yaşı (olgunluk) kullanılır;
 • Temel hareket becerileri, spora özgü hareket kalıplarının yapı taşları olarak görülür;
 • Yaralanmaları ve yanmaları önlemek için eğitim yükü ve rekabet dengelenir; ve 
 • Sporculara ve antrenörlere potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve sporla ilgilenmeye devam etmeleri için platform verilir.

Diyarbakır Spor Okulu Akademileri

Diyarbakır Spor Okulu‘ndaki öğrenci sporcular ya bir Akademi Programı ya da Bireysel Programdadır.

Akademi Programları aşağıdaki spor dallarında:

 • Badminton
 • Bowling
 • Eskrim
 • Futbol
 • Netball
 • Çekim
 • Yüzme
 • Masa Tenisi
 • Atletizm
Tüm öğrenci-sporcular esnek ancak titiz bir akademik program alırken, kampüste yatma, spor hekimliği ve spor bilimi hizmetleri alma ve Sporcu Yaşam Yönetimi desteği alma seçeneklerine sahipken, yalnızca Akademi Programındakiler Diyarbakır Spor Okulu koçlarından spor eğitimi alacaktır. Bireysel Programdakiler spor eğitimlerinde ilgili Ulusal Spor Birlikleri tarafından desteklenir. 

Diyarbakır Spor Okulu Personeli

Diyarbakır Spor Okulu‘ndaki Spor personeli ekibi, yetenek geliştirme aşamalarından Avrupa Spor Okul Oyunları, Asya Gençlik Oyunları ve Gençlik Olimpiyat Oyunları gibi gençlik yarışmalarına ve Güneydoğu Asya Oyunları gibi üst düzey seçkin uluslararası yarışmalara kadar tüm spor seviyelerinde deneyime sahiptir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.