Inter Milan, Türk çocuklarını akademilerde yetiştirmeyi hedefliyor.

ANASAYFA / Haberler / Inter Milan, Türk çocuklarını akademilerde yetiştirmeyi hedefliyor.

https://www.aa.com.tr/en/sports/inter-milan-aim-to-educate-turkish-kids-in-academies/2070699

Inter Milan, Türk çocuklarını akademilerde yetiştirmeyi hedefliyor.

Inter Milan’ın Türkiye’de 2 gençlik akademisi, kulübün taktik, etik standartları altında 500’den fazla çocuk eğitimi var.

Muhammed Enes Çallı |09.12.2020

ANKARA
Türkiye son yıllarda büyük liglere giderek daha fazla oyuncu sağlarken, ülke Avrupa’nın en iyi kulüplerinin yeni yetenekler keşfetme hedefi haline geldi.
Serie A devleri Inter Milan, genç oyuncuların yeteneklerini kulübün taktik ve etik standartları altında geliştirmelerine yardımcı olmak için bir spor okulu olan ortağı 3H Spor Okulları ile işbirliği içinde Türkiye’deki futbol akademisini kurdu.
Akademinin Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Fırat Taşvur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Inter Milan’ın yeni akademisini Türkiye’de kurmaya karar verdiğini, ülkenin genç nüfusu ve dünya futbolunun en parlak yeteneklerinden bazılarını üretme potansiyeline sahip olması nedeniyle Türkiye’de kurmaya karar verdiğini söyledi.
“Inter, akademide izciliğe öncelik vermiyor ama kendi teknik standartlarına sahip genç erkekleri yetiştirmeyi hedefliyorlar. İlk amaçları çocuklara oyunu sevdirmek. İlk hedefleri tam eğitim” dedi.
Inter Academy Türkiye ilk olarak bu yaz güneydeki liman kenti Mersin’de kuruldu.
Mersin, 1 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri. Diğer büyük şehirlere göre burada büyük bir potansiyel var” dedi.
Ardından Diyarbakır’da ikincisi açıldı. Yaşları altı ile 17 arasında değişen 500’den fazla oyuncu, bu iki akademide Inter Milan’ın metodolojisi altında antrenman yapmaya devam edecek.
Çocuklar elbette gelecekte Inter Milan’da oynamayı hayal ediyorlar. Bu hayal, Inter Academy’yi tercih etme sebeplerinin başında geliyor. Türkiye’den gelen çocuklar gelecekte Inter Academy yurtdışı kampına katılma şansına sahip olacaklar.
Tasvur, Mersin akademisinde altı ayı Türkiye’de, altı ayı İtalya’da kalan biri İtalyan olmak üzere 30’dan fazla eğitmen olduğunu söyledi.
“Türk eğitmenler kulüp tarafından Zoom üzerinden eğitildi. Inter, çocukları kendi eğitim standartları ile eğitmek ve eğitmek istiyor.”Harika potansiyel

Tasvur, Türkiye’de en az 15 akademi açmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Paris Saint-Germain, Inter Milan’ın yanı sıra Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin’de gençlik akademileri açtı. Bu da Türkiye’nin futbol dünyasına yeni yıldızlar kazandırmak için büyük yatırım potansiyeli ile büyük kulüplerin dikkatini çektiğini gösteriyor.

Avrupa’da oynayan Türklerin sayısı son yıllarda arttı, çünkü bazı oyuncular zaten kulüplerinde kilit isimler haline geldi.

Bunlardan üçü Ligue 1 ekibi Lille için hayati önem taşıyan ve bu sezon 36 golün 24’üne katkıda bulunan Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.